2. katan
3. leonleonovpom2
4. wonder
5. mt46
6. ka4ak
7. ambroziia
8. dobrota
9. donkatoneva
10. milena6
2. desitomova
3. lamb
4. siainia
5. hadjito
6. energyawakeningbg
7. metaloobrabotka
8. mimogarcia
9. bgantimafia
10. bateico
Прочетен: 2272 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 21.04.2023 08:44
Царица Елеонора и апела й за помощ към бежанците от Македония -
Анна ЗОГРАФОВА
Материалът е публикуван в бр. 2 на списанието от 1918 ж.
Царица Елеонора и апела й за помощ към бежанците от Македония - Анна ЗОГРАФОВА
Днес единственият гроб на българска царица, запазен у нас е на родената преди сто години царица Елеонора Търновска. Намира се в придворието на Боянската църква, която тя именно спасява и огласява като знаменита.
През 1915 г. царица Елеонора е единствената дама, царица и съпруга на европейски монарх, поканена от американския президент Уилсън да посети САЩ. Но това не се случва, защото е била вече много болна. За Елеонора Кьостриц фон Ройс президентът на САЩ Франклин Рузвелт пише, че "благодарение на нея и нейния апел за помощ към бежанците от Македония и Тракия, в началото на ХХ век, Америка е трогната" и именно той се обръща към американската нация: "Да се притечем на помощ на един достоен за внимание и уважение народ, какъвто е българският. На другия край на света, през един океан и континент се намира един почернен и опустошен от войната народ. Един малък народ, който даде 44 000 от най-храбрите си синове жертва на бойните полета и 100 000 ранени и безпомощни в болниците. Един миролюбив народ, който през вековете е устоял на моха- меданските огнени вълни, днес е обезлюден от усилните си борби. Това е България. Нейната Царица и народ апелират към американците да им се притекат на помощ. Европа бе спасена за втори път от тоя малък народ. Борбата беше успешна, но нанесе ужасни жертви. Да помогнем на тоя народ, който се бори срещу общия враг на християнската цивилизация, жертвайки се да задържи мохамед анските орди в Мала Азия." Този текст е публикуван на страниците на в. New York American в Ню Йорк на 21 януари 1914 г.
Малко се знае за благотворителната дейностнацарицаЕлеонора като сестра на милосърдието по време на войните за национално обединение от 1912 г. до 1918 г.
По време на великата битка за Чаталджа, не Кобурга, а именно Търновската царица заминава за фронта като милосърдна сестра. При сражението в Кресненското дефиле тя не разрешава управляваната от нея фронтова болница със 170 ранени да бъде изоставена и нарежда лично на артилерийския полковник Атанасов да й обезпечи чрез огън коридор, по който ранените са изведени и спасени.
От тогава е кръстът й за храброст IV степен и името, дадено й от майките и невестите на войниците - "Майка на фронтоваците "за което европейската преса я назовава "Коронованият ангел на България". Орденът й е връчен пред войнишкия строй в Кюстендил, където е бил Щабът на действащата ни българска армия.
Ето писмо на сестрата-самарянка Мария Хаканова: "Царица Елеонора беше спечелила обичта на всички войници. А те, бедните, лежаха в дълги редици, със счупени ръце, крака, с разнебитени тела, ослепели, оглушали от куршумите, шрапнелите и адския шум на войната. Имаше и неми. На тях Царицата даваше парче книга, да си напишат желанието. Защото нямаше войник, който да е изказал някакво желание на Царицата-Майка - те й казваха Майко - и да не бъде изпълнено. Те й пишеха всекидневно писма: един искаше от нея дървен крак, друг се съветваше с нея, трети й известяваше, че му се е родил син... А когато научиха, че е болна от неизцерима болест, героите на Одрин, Чорлу, Лю- лебургас, Булаир и Тутракан й пишеха колективни писма, подписани саморъчно. За всички тя жалеше и за всички страдаше. "Които живеят със сърцата си, те не живеят дълго."
Царица Елеонора е единствената Дама, удостоена с военното отличие - орден "За храброст" (IV степен), а през Руско- японската война (1904-1905 г.) като доброволка и милосърдна сестра е удостоена и с най-високото отличие на Червения кръст - руския орден "Анна на шия" - за доблест и чест - ордена "Св. Анна". Третото й отличие - ордена "Луиза-1814" й е дадено за изключителни заслуги в милосърдието и благотворителността. Орденът"Луиза- 1814" евръчен на царицата ни лично от Император Вилхелм през м. май 1912 г. в Берлин. А по време на Междусъюзническата война със Заповед № 356 от 9.VIII.1913 г., подписана от генерал Радко Ди- митриев, цар Фердинанд я награждава с Военен кръст "За храброст" - IV ст., без мечове.
Елеонора Кьостриц фон Ройс като доброволна участничка в
Руско-японската война 1904 - 1905 г. и като милосърдна сестра е назначена за началник на Втори санитарен влак от Великата руска княгиня Мария Павлов- на. Запазена е кореспонденцията на Елеонора с руската императрица Мария Фьодоровна, която я награждава за чест и доблест като спасителка на болните и ранени руски войници и офицери. Императрицата я удостоява и със Свидетелство № 2482, което дава правото на Елеонора фон Ройс да носи Медала на Червения кръст с лента в цветовете на Александровския и Георгиевс- кия кръст. Орденът е връчен лично от руския Император Николай II в Санкт Петербург.
Нейният девиз изписан на герба е бил: "Вярност и постоянство", оцветен в бяло и червено - бялата звезда и червената лента на първия български орден "Александър", както и на знамето на Червения кръст, защото заедно с майката на цар Фердинанд - принцеса Клементина Бурбон-Орлеанска, втората му съпруга - протестантската царица Елеонора е най-стойностният дарител на Българския Червен кръст както и основател на българското женско дружество "Са- марянка". В България Търновската Царица учредява благотворителен фонд "Елеонора", открива болници, сестрински училища, сиропиталища и ясли, безплатни ученически, работнически и детски трапезарии, интернат за слепи и глухонеми деца.
Родена в Тшебехув - Полша, потомка на принцеса Луиза Ройс цу Грайц (1822 - 1875) и на принц Хайнрих IV Ройс цу Кьостриц (1821 - 1894), - Елеонора Кароли- на Гаспарина Луиза, принцеса Ройс цу Кьостриц е Търновска царица за времето от 1908 до 1917 като втора съпруга на цар Фердинанд I. Тя е, която е направила много за България, за войнската чест и слава, за самарянството.
За тази последна Търновска царица, коронована във Велико Търново геният Вазов пише: Жена венценосна, Сестра милосърдна, Сестра на героите из боя жестоки,
Царице, ти любов си победна, Душа изтъкана от чувства високи.
През 1912 г., царицата продава свое уникално перлено колие, принадлежало някога на приятелката на кралица Мария Антоанета - Жюли Полиняк, подарено на Елеонора от баба й по майчина линия - френската херцоги- ня Гаспарина Роан...и с тези пари тя спасява Боянската църква. И съвсем не проф. Златарски, нито пък други мастити археолози и художници от началото на века, а именно тя оценява и спасява това чудсо - - предшественик на Куатрочентото за поколенията и българите по света и у нас като сама инициира пристигането на първите компетентни европейски изследователи от Италия. Изпълнена е последната воля на Търновската царица, да бъде погребана до Боянската църква, защото е знаела нейната истинска история. Така Последната Търновска царица умира на 12 септември, в килията на манастира "Свети Димитър" край двореца Евксиноград.